Kayseri Haber, Kayseri Haberleri, Son Dakika Kayseri Haberleri

Ücretli çalışan sayısı yıllık yüzde 6,6 arttı

Ücretli çalışan sayısı yıllık yüzde 6,6 arttı
93 views
18 Nisan 2023 - 2:58

TÜİK’in açıkladığı Şubat ayına ilişkin ‘Ücretli Çalışan İstatistikleri’ne göre çalışan sayısı yüzde 6,6 oranında artarken, ücretli sayısı aylık olarak değişmedi.

ANKARA (İGFA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin “Ücretli Çalışan İstatistikleri”ni yayımladı.

Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesinden elde edilen verilerden elde edilen bilgilere göre ortaya çıkan istatistiki rakamlara göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2023 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı. Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 13 milyon 614 bin 855 kişi iken, 2023 yılı Şubat ayında 14 milyon 515 bin 554 kişi oldu.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2023 yılı Şubat ayında ücretli çalışan sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 4,2, inşaat sektöründe yüzde 15,4 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 6,7 artış gösterdi.

ÜCRETLİ ÇALIŞAN SAYISI AYLIK OLARAK DEĞİŞMEDİ

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2023 Şubat ayında bir önceki aya göre değişmedi.

Aylık olarak alt detaylarına bakıldığında ise, sanayi sektöründe yüzde 0,1 artış gösterirken, inşaat sektöründe ve ticaret-hizmet sektöründe değişiklik olmadı.

Ücretli çalışanların sektörlere göre aylık değişim oranları yüzde olarak Şubat 2023 tablosuna şöyle yansıdı:

Güncel Kayseri haberlerinin yer aldığı son dakika Kayseri haberlerini anında ziyaretçisine ulaştıran haber sitesi.

van haber

1xbet