Kayseri Haber, Kayseri Haberleri, Son Dakika Kayseri Haberleri

Sıra enflasyonda

Gram altın ve dolar kuru için hareketli bir gün daha yaşanacak. Dün akşam Fed, politika faizinde 50 baz puan artışa gitti. 22 yıl sonra ilk kez …

Sıra enflasyonda
16 views
05 Mayıs 2022 - 8:40

Gram altın ve dolar kuru için hareketli bir gün daha yaşanacak. Dün akşam Fed, politika faizinde 50 baz puan artışa gitti. 22 yıl sonra ilk kez bu kadar yüksek bir faiz artışına gidilirken, günün en önemli verisi yurt içinde açıklanacak enflasyon rakamları olacak. Türkiye’nin gündeminde TÜİK tarafından açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon verileri yer alıyor. Ramazan Bayramı nedeniyle gecikmeli olarak açıklanacak olan rakamlar saat 10.00’da duyurulacak. Piyasa katılımcıları nisan ayında yıllık enflasyonun yüzde 68,3 seviyesine yükselmesini bekliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın ikinci enflasyon raporunda, “Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 yılı sonunda yüzde 42,8, 2023 yıl sonunda yüzde 12,9 ve 2024 yıl sonunda ise yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir. Böylece 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e yükselttik” açıklamasında bulunmuştu.

Piyasalara ilişkin uzman yorumları merak edilirken Finans Uzmanı Murat Özsoy dolar ve altın piyasasıyla ilgili yatırımcılara uyarılarda bulundu. Özsoy, Fed’in önümüzdeki toplantılarda sergileyeceği bu faiz artış politikası ABD dolar endeksinin önümüzdeki yakın vadede şu andaki seviyelerden daha da yukarılara çıkacağını söylüyor. “Hatta yılın son çeyreğine kadar olan dönemde 102 seviyesinin altında bir dolar endeksi görmeyeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Güncel Kayseri haberlerinin yer aldığı son dakika Kayseri haberlerini anında ziyaretçisine ulaştıran haber sitesi.

1xbet