Kayseri Haber, Kayseri Haberleri, Son Dakika Kayseri Haberleri

Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporu yayımlandı

Merkez Bankası, aylık fiyat gelişmelerine ilişkin raporu yayımladı. ANKARA (İGFA) – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Nisan ayında Tüketici …

Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporu yayımlandı
23 views
06 Mayıs 2022 - 13:32

Merkez Bankası, aylık fiyat gelişmelerine ilişkin raporu yayımladı.

ANKARA (İGFA) – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 7,25 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 69,97’ye yükseldiğini açıklamasının ardından TCMB’nin Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayımlandı.

Rapora göre, uluslararası emtia fiyatları ile tedarik sorunları tüketici fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam etti.

Tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt gruplar geneline yayılırken, bu gelişmeye en belirgin katkı başta gıda olmak üzere enerji ve hizmet gruplarından geldi.

Gıda grubunda yıllık enflasyondaki yükseliş alt kalemler genelinde devam ederken, bir önceki ay yataya yakın seyreden taze meyve ve sebze fiyatları bu dönemde yüksek artış sergiledi.

Enerji enflasyonu, doğal gaz ve şebeke suyu gibi yönetilen/yönlendirilen kalemlerdeki gelişmeler öncülüğünde önemli ölçüde artış kaydederken, bu dönemde, hizmet grubunda yıllık enflasyon alt gruplar genelinde arttı, enerji ve gıda fiyatlarındaki görünüme paralel olarak ulaştırma ve lokanta-otel öne çıkan gruplar olmaya devam etti.

Temel mal grubunda yıllık enflasyon dayanıklı mallarda yükselirken diğer alt gruplarda geriledi. Belirli ürünlere uygulanan KDV indiriminin fiyatlara yansırken, bu gelişme diğer temel mal grubunda fiyatları olumlu etkiledi.

Uluslararası emtia fiyatlarında devam eden yüksek seyir, yurt içi enerji fiyatlarındaki artışlar ve tedarik zincirlerindeki aksamalar neticesinde üretici fiyatlarındaki yükseliş sürerken, bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artmaya devam etti.

Güncel Kayseri haberlerinin yer aldığı son dakika Kayseri haberlerini anında ziyaretçisine ulaştıran haber sitesi.

1xbet