Kayseri Haber, Kayseri Haberleri, Son Dakika Kayseri Haberleri

Muhasebe (Fiş) Aktarım Nedir?

Firmalar, bulundukları sektör ne olursa olsun, muhasebe ve yevmiye işlemlerini yapmak zorundadır. Bazı firmalar kendi muhasebelerini tutmasa da dışarıdan destek alabilir. Özellikle fatura ve fiş yoğunluğu fazla olan firmalar, muhasebe fişleri için entegratör bir program kullanarak birçok işlemi daha kısa sürede tamamlayabilir.

Muhasebe (Fiş) Aktarım Nedir?
37 views
01 Şubat 2024 - 14:37

Firmalar, bulundukları sektör ne olursa olsun, muhasebe ve yevmiye işlemlerini yapmak zorundadır. Bazı firmalar kendi muhasebelerini tutmasa da dışarıdan destek alabilir. Özellikle fatura ve fiş yoğunluğu fazla olan firmalar, muhasebe fişleri için entegratör bir program kullanarak birçok işlemi daha kısa sürede tamamlayabilir.

Ön muhasebe kayıtlarında yer alan tüm işlemlerin, resmi muhasebeye aktarılması için içeri veri alma yönteminden yararlanılır. Bu sayede bir dönem boyunca işlenen veriler, kısa süren ve basit bir şekilde aktarılarak işlemlerin tamamlanması sağlanır. Bütün bu işlemleri EDM Bilişimin sunmuş olduğu raporlama bölümünden, gelen veya giden faturalara ait bilgilerin detaylı dökümünün alınması sonucunda kolayca gerçekleşmektedir. Muhasebe aktarım, her firmanın kendi kullandığı genel muhasebe programı ile yapılır. EDM Bilişimin altyapısı her türlü muhasebe fişinin aktarımına uygun bir nitelik ihtiva etmektedir.

Yevmiye bilgilerinin yer aldığı, tarih ve KDV gibi ek bilgilerden oluşan tüm fişler aktarılarak resmi muhasebe kaydı oluşturulur. Muhasebe aktarımının sağlıklı şekilde tamamlanabilmesi için aktarım formatına uygun dosyaların oluşturulması gerekir. EDM bilişim uygun formaları barındırmaktadır. Örneğin program EXCEL verilerinin aktarımına uygunsa, kayıtlar EXCEL ortamından aktarılır. Ya da benzer şekilde ve çok da yaygın olan format olan XML dosyalarının aktarımları yapılabilir. Bu sayede kısa sürede muhasebe fişleri, olması gerektiği gibi aktarılarak beyanname gibi resmi işlemlerin devam edebilmesi sağlanır.

Muhasebe Fiş Aktarım Nasıl Yapılır?

Muhasebe fişlerinin aktarımında öncelikle kullanılan muhasebe programının türü önemlidir. Temel olarak yapılan işlem aynı olsa da programdan programa değişen çeşitli farklılıklar olabilir. Muhasebe fiş aktarım yapılışı ise genel olarak şu şekildedir:

  • EDM Bilişim içerisinde yer alan raporlar bölümünden gelen veya giden faturaların rapor dökümleri önce alınarak veriler dışarıda bir dosyaya gönderilir. Ardından genel muhasebe programı ile veriler içeri alınarak yevmiye kayıtları oluşturulur.
  • Genel olarak muhasebe aktarım, aktarım, fiş aktarım gibi başlıklardan oluşan bu işlem hareket sayısına ve yoğunluğa bağlı olarak ortalama bir sürede tamamlanır.
  • Aktarım işlemleri tamamlandıktan sonra birçok popüler program aktarım bilgisi verir. X No’lu fiş aktarılamadı gibi verilen bilgiler sayesinde eksik olan fiş ya da kaydı da tespit ederek bu eksikliğin giderilmesi sağlanır.

Muhasebe fiş aktarım ile özellikle kendi resmi muhasebesini tutmayan ve ön muhasebesi tutulan işletmeler oldukça fayda sağlar. Aynı şekilde gün içerisinde hareket yoğunluğu olan ve yüzlerce fatura kesen firmalar, muhasebeleşme sürecini kısa süren bir aktarım ile tamamlar.

Günümüzde ilerleyen teknoloji ve beraberinde her durumda yeni gelişmelere entegre olma alışkanlığı ile birçok işlemin kısa sürede aktarımın yapılması mümkündür. Stok hareketleri, satış faturaları, tahsilatlar, masraf faturaları ya da doğrudan banka işlemlerinin aktarımları da EDM Bilişim sistemleri ile artık mümkündür.

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura kaydın elektronik ortamda ilerlemesi ve buralarda tamamlanması da sürecin hem daha kontrol edilebilir olmasını hem de daha sağlıklı olmasını sağlar. Günümüzde bu avantajdan yararlanan meslek gruplarından biri de dolayısıyla muhasebeciler olmaktadır. Aktarım imkanı ile normalde saatlerce işlenecek evraklar, kısa sürede asıl muhasebe programına aktarılır.

Güncel Kayseri haberlerinin yer aldığı son dakika Kayseri haberlerini anında ziyaretçisine ulaştıran haber sitesi.

van haber

1xbet