Kayseri Haber, Kayseri Haberleri, Son Dakika Kayseri Haberleri

Putin’i savaşa onlar zorladı

İtalya’da yarın yapılacak seçimler birçok konuda hayati değişimlerin yaşanmasına sebep olacağa benziyor. 25 Eylül’de yapılacak genel seçim …

Putin’i savaşa onlar zorladı
139 views
24 Eylül 2022 - 8:57

İtalya’da yarın yapılacak seçimler birçok konuda hayati değişimlerin yaşanmasına sebep olacağa benziyor.

25 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesinde aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi lideri Giorgia Meloni ile merkez sol partisi Demokratik Partinin lideri Enrico Letta, başbakanlık için yarışan liderler arasında öne çıkan isimler.

Bu isimler dışında bir isim daha var ki çok uzun yıllardır İtalyan siyaset sahnesinden adı hiç eksik olmadı: İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin de seçimlerin sonunda partisi Forza Italia ile koalisyonun bir parçası olması bekleniyor.

SEÇİM ÖNCESİ GELEN AÇIKLAMA ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Kritik seçimlerden önce Rusya – Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamalarda bulunan Berlusconi, bir kez daha şimşekleri üstüne çekti. Partisinin yarın yapılacak genel seçimlerden sonra hükümete dönmesi beklenen ve İtalya’da tam üç kez başbakanlık görevini üstlenen Silvio Berlusconi, Ukrayna’daki savaş konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i savunmasının ardından bir tartışmaya yol açtı.

BERLUSCONİ VE PUTİN’İN DOSTLUĞU ESKİYE DAYANIYOR

85 yaşındaki milyarder, İtalyan TV’ye, eski bir arkadaşı olan Putin’in Rus halkı ve Volodimir Zelenski’nin yönetiminin ‘iyi insanlar’ ile değiştirilmesini isteyen bakanlar tarafından Ukrayna’yı işgal etmeye zorlandığını söyledi.

Savaşı kınayan Berlusconi, sohbet programı Porta a Porta’ya, ayrılıkçıların Moskova’ya gittiğini ve medyaya Ukrayna’nın saldırılarının 16 bin kişinin ölümüne neden olduğunu ve Putin’in onları savunmak için hiçbir şey yapmadığını söylediğini aktardı.

“PUTİN’İ SAVAŞA ZORLADILAR”

Berlusconi, “Putin, Rus halkı, partisi ve bakanları tarafından bu özel operasyonu icat etmeye zorlandı” dedi. “Askerlerin girmesi, bir hafta içinde Kiev’e ulaşması, Zelenski hükümetini düzgün insanlarla değiştirmesi ve ardından gitmesi gerekiyordu. Bunun yerine karşılarında, daha sonra batıdan gelen her türlü silahla beslenen bir direniş buldular.”

Berlusconi, başbakanlık yaptığı süre boyunca Putin ile yakın ilişkileri besledi, liderliğini övdü ve bazılarının İtalya’nın bugün Rus gazına bu kadar bağımlı olması nedeniyle suçladığı enerji anlaşmalarının yapılmasına yardımcı oldu.

Güncel Kayseri haberlerinin yer aldığı son dakika Kayseri haberlerini anında ziyaretçisine ulaştıran haber sitesi.

van haber

1xbet