Kayseri Haber, Kayseri Haberleri, Son Dakika Kayseri Haberleri

Diş Dolgusu Düşer Mi?

Diş Dolgusu Düşer Mi?
kadir( kadirdurukan06@gmail.com )
31 views
07 Mart 2023 - 21:51

 

Diş dolgusu yaptıran kişilerin gerekli ağız ve diş bakımını yerine getirmemesi halinde dolguları kısa sürede düşebilir. Bunun dışında sorun yaşamaması için kişilerin amalgam dolgu kullanırken bazı durumlara da dikkat etmesi gerekir.  Bursa Diş Doktoru olarak görev yapan Dr Dt Cenker Selçuk’tan aldığımız bilgilere göre diş dolgusu hakkında bilmeniz gerekenler;

Diş Dolgu Düşme Nedenleri

Sakız tarzı yapışkan gıdaların veya abur cuburların fazla tüketilmesi diş dolgusunun düşmesine neden olmaktadır. Amalgam dolgu ayrıca dişlere uygulanan kuvvet nedeni ile de düşebilir. Sert ve kabuklu yiyecekleri tüketirken de dikkat edilmesi gereklidir. Kabuklarını dişler ile kırmaya çalışılmamalıdır. Çünkü amalgam dolgu genellikle sert yiyeceklerin ısrarla yenilmesi halinde zarar görüp, düşmesine sebep olur. Bruksizmi olan bireylerin daha da dikkatli olması gerekir. İstemsizce diş sıkma, gıcırdatma yapan bruksizmli kişilerin önlem almaması halinde dolgular düşebilir hatta sağlam dişleri de zarar görür.

 

Diş Dolgusunun  Düşmemesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlere dolgu yapılması işlemi bireylerin ağrılı sorunlarına çözüm olarak yapılır. Ama dikkatli olunmaması halinde diş dolgusunun düşmesi sonucunda hastalar daha ağrılı ve rahatsızlık verici hisler ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için amalgam dolgu sonrasında gerekilen ağız ve diş bakımını uygulamanız önemlidir. Ayrıca diş hekiminizin size uygulamanızı söylediği kurallara uymanız sağlığınız açısından gereklidir. Diş dolgusu kırılması veya düşmesi gibi herhangi bir sorun anında diş hekiminiz uygun tedavi yöntemiyle diş dolgusunu yenileyip oluşan probleminizi ağrı veya sızı duymadan tedavi edebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güncel Kayseri haberlerinin yer aldığı son dakika Kayseri haberlerini anında ziyaretçisine ulaştıran haber sitesi.

van haber

1xbet