Kayseri Haber, Kayseri Haberleri, Son Dakika Kayseri Haberleri

Aronya Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Aronya Fidanı Ne Zaman Dikilir?
tanitimweb( tanitimweb@hotmail.com )
14 views
11 Mayıs 2022 - 17:41

Ülkemizde 4 mevsim belirgin bir şekilde yaşanıyor. Dört mevsim yaşanmasının birçok avantajı bulunuyor. Her türden bitki, fidan ülkemizde kolaylıkla yetişiyor. Birçok Avrupa ülkesi bu yönüyle bizden ayrılıyor.

Aronya Fidanı Nedir?

Ülkemizde son yıllarda birçok yeni bitki ekiliyor. Bu ekilen bitkilerin çoğu ülkemizin topraklarında yetişiyor. Aronya fidanı son zamanlarda gittikçe popüler hale geliyor. Bu bitki soğuğu seviyor. Havası soğuk olan yerlerde yetişiyor. Aronya bitkisi, Rus yaban çileği adıyla da biliniyor.

Aronya fidanı 200-250 cm. arasında büyüyor. Bu yönüyle yaban çileğine benziyor. En fazla Rusya’ da üretiliyor. Ruslar, bu bitkiyi çok seviyor.

Rusya’ya giden Türkler dönüşlerde bu bitkiden satın alabiliyor.

Aronya Fidanının Dikilme Tarihi 

Aronya bitkisi yılın her vakti dikilemiyor. Olgunlaşması ve büyümesi için yılın belli bir döneminde dikilmesi gerekiyor. Aynı zamanda aronya dikilecek olan toprağın buzlanmamış olması gerekiyor. Uzmanlar, aronyanın yaz aylarında dikilemeyeceğini söylüyor.

Aronya bitkisi genelde kış aylarında dikiliyor. Dikim için geç kalan çiftçiler, kış aylarının sonunda da bu bitkiyi dikebiliyor. Aronya bitkisini dikenlerin gübreyi ihmal etmemesi gerekiyor.

Aronya bitkisi dikildikten hemen sonra meyve vermiyor. Bu bitkinin meyve verebilmesi için aradan 2-3 yıl geçmesi gerekiyor.

Aronya Fidanı Hangi Bölgede Yetişir

Aronya, son yıllarda merak ediliyor. Bazı çiftçiler bu meyveyi dikmeyi deniyor. Sıcak yerlerde yaşayan çiftçiler, bu meyveyi yetiştirmede başarısız oluyor. Çünkü Aronya bitkisi sıcak bölgeleri sevmiyor. Bundan dolayı sıcak bölgelerde ekilirse kuruyor.

Aronya bitkisi ülkemizde birçok ilde yetiştirilebiliyor. Aronya bitkisinin yetiştirildiği bazı bölgeler:

  • Doğu Anadolu Bölgesi
  • İç Anadolu Bölgesi
  • Marmara Bölgesi

Aronya bitkisini yetiştirmek isteyenlerin araştırma yapması öneriliyor.

Aronya Fidanı Yetiştirmek İçin Püf Noktalar

Aronya bitkisini yetiştirmek için dikkatli olmak gerekiyor. Yapılacak yanlış bir işlem bu bitkinin kurumasına neden olabiliyor. Genel itibariyle aronya bitkisi çok zahmetli yetişmiyor. Bu bitki çalı formasyonu arasında yer alıyor. Çalı formasyonundaki bitkilerin bakımı daha kolay oluyor. Aronya meyvesinin kaliteli olması için yılda 1-2 kez gübreleme yapmak gerekiyor. Gübreleme yapılmazsa bitki kökleri güçlenemiyor.

 

Güncel Kayseri haberlerinin yer aldığı son dakika Kayseri haberlerini anında ziyaretçisine ulaştıran haber sitesi.

1xbet